Facebook
    Pinterest
    Instagram
    Twitter
    YouTube
    Google+

Książański Park Krajobrazowy, Ścieżka Hochbergów

Książański Park Krajobrazowy, Ścieżka HochbergówZapewne każdy z Was odwiedził Zamek Książ nieopodal Wałbrzycha, ale już nieliczni przeszli ścieżką Hochbergów, prowadzącą z zamku, doliną rzeki Pełcznicy, przez ruiny Starego Zamku Książ; garstka zapewne zagłębiła się w Książański Park Krajobrazowy, dochodząc do ruin Zamku Cisy…

Trenując do zdobycia Szlaku Orlich Gniazd, przeszedłem już 283 km, z czego ostatnie prawie 20 właśnie po Książańskim Parku Krajobrazowym – od Zamku Książ do Zamku Cisy, potem Ścieżką Hochbergów przez Zamek Stary Książ, wracając do punktu wyjścia.

Klikając na obrazek połączysz się z aktywną mapą, gdzie możesz zobaczyć szczegóły trasy.

 

Przebieg trasy:

1. Czas start! Z zamku Książ, od budynku bramnego, kierujemy się  na północny wschód czerwonym szlakiem, który u podnóża zamku wykręca w stronę miejscowości Pełcznica. Właśnie opuszczamy zamkowe wzgórze, aby zejść w dolinę, do poziomu rzeki Pełcznicy. Dystans 2,5 km.

Książański Park Krajobrazowy - MŚ 01  Książański Park Krajobrazowy - MŚ 17

2. Tutaj kończy się czerwony szlak. Można kontynuować wycieczkę Ścieżką Hochbergów lub zielonym szlakiem w kierunku Zamku Stary Książ, ja jednak wrócę tu za jakieś 8 km, teraz cisnę do Zamku Cisy, czyli wykręcam w prawo za zielonym szlakiem, w kierunku miejscowości Pełcznicy. Idziemy około kilometra przez Pełcznicę i zgodnie z zielonym szlakiem wchodzimy w przepiękne lasy, mijając po lewej stronie Staw Poleśnicki Drugi. Dystans 1,7 km (całkowity 4,2 km).

Książański Park Krajobrazowy - MŚ 18  Książański Park Krajobrazowy - MŚ 19

3. Do Zamku Cisy docieramy szlakiem zielonym, biegnącym wśród pięknych lasów, rozkoszując się widokami i śpiewem ptaków, chyba, że idziemy w zimie lub rozpaćkaną jesienią… Odwiedziłem Cisy w przeddzień pierwszego dnia wiosny, natrafiając na bractwo wyganiające zimę według pogańskiego obyczaju. Oby skutecznie! Dystans 2,8 km (całkowity 7 km).

Książański Park Krajobrazowy - MŚ 27  Zamek Cisy - MŚ 01

4. Po odprawieniu guseł i łyku (duuużym) miodu, lub po zwiedzeniu Zamku Cisy, można wyruszyć w drogę powrotną. Tzn. taka całkiem powrotna ona nie jest, bowiem mamy za sobą 7 z niemalże 20 km. Wracamy po swoim śladzie, można idąc w moje ślady, na rozstaju pomiędzy Stawami Poleśnickimi, przeskoczyć trochę na dziko rzeczkę łączącą oba stawy i pójść drugą jej stroną. Jest to oczywiste urozmaicenie, wybierając ten wariant mijamy Staw Poleśnicki Drugi znowu mając go po lewej. Dochodzimy do rozstaju u podnóża Zamku Książ, nie wracamy do zamku, ale idąc zgodnie ze Ścieżką Hochbergów, kierujemy się na Zamek Stary Książ doliną Pełcznicy. Dystans 6,9 km (całkowity 13,9 km).

Książański Park Krajobrazowy - MŚ 29  Książański Park Krajobrazowy - MŚ 39

5. Idziemy teraz widokowym szlakiem doliną Pełcznicy, mając nad głowami ogrom Zamku Książ pojawiającego się gdzieniegdzie ponad koronami drzew, lub pomiędzy gałęziami. Warto poczytać tablice informacyjne, gdyż mijamy kilka ciekawostek: pomnik przyrody – Cis Bolko, tunel do podziemi Zamku Książ, resztki zabudowań na Pełcznicą, zapomniany pomnik na Łabędzim Stawie. I tak maszerując zielonym szlakiem dochodzimy do Ruin Starego Zamku Książ. Dystans 4,1 km (całkowity 18 km).

Książański Park Krajobrazowy - MŚ 33  Książański Park Krajobrazowy - MŚ 35Książański Park Krajobrazowy - MŚ 44  Książański Park Krajobrazowy - MŚ 52  

6. Z zamku Stary Książ podążamy dalej Ścieżką Hochbergów, przekraczamy Pełcznicę i już po stronie Zamku Książ idziemy malowniczymi ścieżkami nad przepaścią w kierunku zamku. Pod koniec wędrówki docieramy do dwóch platform widokowych (jedna nad drugą) i po pamiątkowej fotce kończymy podróż na parkingu. Dystans 2 km (całkowity 20 km).

Galerie fotografii: Galeria Zamek Książ Zamek Cisy Zamek Stary Książ

Książański Park Krajobrazowy - MŚ 76

Obserwuj mnie i polub wpis na: