Wartości wpływające na pozycjonowanie marki

Wartości wpływające na pozycjonowanie marki 🏪

Pozycjonowanie marki jest ściśle skorelowane z pojęciem wizerunku. Termin ten określa procesy akcentujące cechy marki i elementy jej wizerunku, które pozwalają wyróżnić się jej spośród konkurencji, co zwiększa atrakcyjność dla klienta, wpływając bezpośrednio na jego decyzje zakupowe. Istotne jest utworzenie na tyle wyróżniającej się tożsamości, aby w grupie docelowej stworzyć pożądany wizerunek. Określenie pozycji marki to proces, który powinien zawierać identyfikację potencjalnych konkurentów, określenie pozycji marek konkurencyjnych, analiza preferencji docelowych nabywców, ocena i wybór strategii pozycjonowania, monitorowanie pozycji marki i ewentualne jej repozycjonowanie .

Parametrami pozycjonowania mogą być geolokalizacja, atrybuty produktów, korzyści dla konsumenta, klasa produktu, sposób korzystania z produktu, relacja znanej osoby, ze względu na relację ceny do jakości.

Najłatwiejszą i najczęściej metodą stosowaną przy pozycjonowaniu marki jest jej budowanie skojarzeń na podstawie atrybutów lub parametrach danego produktu czy usługi. Mogą to być cechy fizyczne, które będą kojarzyć się z prostotą obsługi, niskim zużyciem energii, największą wydajnością, a także z unikalnymi cechami fizycznymi takimi jak sposób pakowania czy kształt samego produktu. W przypadku sukcesu danego produktu, opartego na cesze fizycznej niebezpieczeństwem jest skopiowanie rozwiązania przez konkurencję co powoduje, że dany produkt przestaje być tak wyjątkowy w porównaniu z pierwotną pozycją.

Korzyści, które będą podstawą pozycjonowania dla klienta w danym czasie mogą być zarówno racjonalne jak i emocjonalne. Nie ma uniwersalnych pragnień, które marka może wykorzystać do pozycjonowania lecz jest szereg korzyści płynących dla klienta. Do najpopularniejszych korzyści możemy zaliczyć należą korzyści związane z uwolnieniem trosk, poprawą zdrowia, odchudzaniem, zapewnieniem opieki medycznej, zabezpieczeniem na starość, prestiżem, awansem zawodowym, zarabianiem pieniędzy, oszczędzaniem pieniędzy, zapewnieniem przyjemności i komfortu, atrakcyjnością zewnętrzną, ułatwianiem życia codziennego, zapewnieniem wolnego czasu.

Pozycjonowanie ze względu na klasę/kategorię produktu może uwzględniać marki, które są reprezentantem kategorii, produkty rozszerzające kategorię czy też tworzące nową. Przykładem mogą być Adidasy, które w Polsce stały się synonimem butów sportowych i nierzadko słyszymy albo sami mówimy “kupiłem adidasy Pumy”.

Pozycjonowanie z uwagi na relację pomiędzy jakością, a ceną ma na celu umieszczenie marki w odpowiedniej kategorii cenowej, co daje nam informację czy produkt jest z niskiej, średniej czy wyższej półki, czyli inaczej mówiąc z prestiżem. Cena ma za zadanie zagwarantować nam cechy produktu, jednocześnie umieszczając nabywcę w określonym szczeblu drabiny społecznej.

Pozycjonowanie marki względem konkurencji opiera się na jej wartości. Rywalizacje wielkich światowych marek takich jak Coca-Cola vs Pepsi czy McDonald vs Burger King są idealnym przykładem pozycjonowania względem konkurencji. Im większy kontrast pomiędzy markami dobrze znanymi między klientami, tym bardziej efektywna staje się komunikacja przez nie prowadzona.

Natomiast pozycjonowanie w którym odnosimy się do znanej osoby wymaga od zarządzających odpowiedniego dobrania wizerunku celebryty, a dokładnie jej osobowości do wizerunku danej marki. Spójność i autentyczność wartości reprezentowanych przez ambasadora marki i wizerunku marki mogą powodować transfer wizerunku marki na gwiazdę i na odwrót, transfer uczuć i emocji z ambasadora na wizerunek marki. Jednym z kluczowych aspektów jest czas współpracy pomiędzy ambasadorem a marką. Krótkotrwałe działania w postaci jednej czy dwóch kampanii nie zaowocują trwałymi relacjami pomiędzy obiema stronami i nie przyniesie to transferu emocji pomiędzy obydwiema stronami, a więc także zainteresowaniem produktem czy usługą przez odbiorcę. Ryzykiem w takim modelu jest przede wszystkim upadek gwiazdy, czy to na skutek problemów zawodowych czy rodzinnych lub wywołanie skandalu z nią związanego. Udział celebrytów, gwiazd ma szczególne znaczenie w komunikacji reklamowej, budując większą wiarygodność przekazu i lepszą jego ocenę, co może przełożyć się na reklamowany produkt.

MŚMI
Poprzedni artykułJaki CMS wybrać na stronę internetową firmy? 🤔
Następny artykułE-mail marketing jako skuteczna forma komunikacji 📧


Zostaw komentarz