Facebook
    Pinterest
    Instagram
    Twitter
    YouTube

Szlak Orlich Gniazd zachodami malowany

Od pewnego czasu dochodzę do przekonania, że zaniedbałem: po pierwsze – fotograficznie Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie znajduje się tak wiele pięknych zamków i warowni, po drugie – fizycznie moją aktywność, która z braku czasu przestała być fizyczna. Zapadła więc decyzja o podjęciu wyzwania i realizacji pieszej wycieczki: Szlak Orlich Gniazd zachodami malowany, na przełomie maja i czerwca 2017 r.

Za priorytet przy planowaniu eskapady przyjąłem: przygodę, sport, zgłębienie wiedzy o Jurze i znajdujących się na niej zamkach i warowniach i oczywiście fotograficzną orgię we wszystkich zwiedzonych. 

Pamiętając o dwóch najważniejszych dla fotografa godzinach dnia, przyjąłem i zaplanowałem kąpiel siedmiu orlich gniazd w zachodach słońca (wschodów nie planuję bo pospać podczas podróży też bym chciał, a są one odrobinę za wcześnie; nie wykluczam jednak, że w ferworze walki z przeciwnościami losu na szlaku, nie obudzę się czasem wyjątkowo wcześnie – wtedy porannych kąpieli może przybędzie).

Orle w sosie zachodzącego słońca: 
Zamek Olsztyn, Zamek Mirów, Zamek Bąkowiec, Pałac w Pilicy, Zamek w Rabsztynie, Zamek Ojców, Wawel

Mapy podpowiadają mi dystans 159 km, lecz znając dobrze moje wścibstwo oraz chęć „zobaczenia wszystkiego” i spenetrowania każdego zakamarka, szacuję, że dystans zamknie się długością ok. 200 km. Oto warownie na szlaku: 

Jasna GóraSzlak Orlich Gniazd zachodami malowany
Zamek Olsztyn
Ruiny zamku Ostrężnik
Zamek Mirów
Zamek Bobolice
Zamek Bąkowiec
Gród na górze Birów
Zamek Ogrodzieniec
Pałac w Pilicy
Zamek Smoleń
Zamek w Bydlinie
Zamek w Rabsztynie
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Ojców
Zamek Korzkiew
Wawel

Dodatkowo może w jakiś sposób dotrę do:

Jaskinia Głęboka Zamek Ojców (8)
Góra Zborów
Zamek Udórz
Strażnica Łutowiec
Strażnica Obronna
Cmentarz żydowski
Pustynia Błędowska
Pustynia Siedlecka
Fort Tonie
Fort Pękowice

Wszystkie powyższe cele, odległości oraz trasa z podziałem na dni dostępna jest na mapie poniżej, którą do maja będę uzupełniał o przydatne informacje takie jak noclegi, dodatkowe atrakcje itd. Zapraszam do śledzenia przygotowań oraz samej podróży, o terminie której nie omieszkam Was odpowiednio wcześniej poinformować. 

Do zobaczenia na szlaku!!!

 

 

Obserwuj mnie i polub wpis na: